This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE072-W GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 380 mm |
| Width (mm) | 180 mm |
| Height | 130 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold, transparent |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, warm |
| Color temperature: | 4000K |
| Light source included: | product_profile.value_ |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Power: | 12W |
| Manufacturer: | Toolight |
The elegant LED wall lamp is a fixture ideal for glamour, art deco, and modern classic interiors. The original form based on three glass elements resembling flowers gives the space lightness, performing great as a decoration in the living room, bedroom, or a stylish hallway.
The structure is made of metal in a Gold finish and glass. The ribbed surface of the shades beautifully diffuses the light, creating spectacular reflections on the wall. Gold details in the centre of each disc give the lamp a jewellery-like character, making it stunning even during the day.
The wall lamp offers two lighting modes, which are changed by a simple click of the wall switch. The integrated LED source can emit a cozy, warm 3000K colour or a bright, cool 6000K colour, allowing you to easily adjust the light to current needs and mood.
This is functional and highly decorative lighting that combines durable materials with unique design, becoming a distinctive decoration for any elegant interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)