This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE102-W GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 160 mm |
| Width (mm) | 235 mm |
| Height | 280 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | nor applicable |
| Lamp colour: | gold, transparent |
| Number of light points: | 2 |
| Thread used: | E14 |
| Light colour: | depending on the bulb |
| Light source included: | No |
| Energy class: | A |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | 40W |
| Power: | 2x40W |
| Manufacturer: | Toolight |
An exclusive wall lamp is a harmonious combination of modern design with the classic brilliance of crystals. The semicircular structure with a shiny Gold frame and cascading glass elements creates an extremely impressive whole that will perfectly complement the arrangement of an elegant living room, bedroom, or stylish hallway.
The wall lamp is adapted for light sources with an E14 thread, which ensures optimal, atmospheric lighting of the space. The upper part of the fixture consists of smooth, profiled Gold panels, from under which oblong crystals emerge. The glass details beautifully refract the light, creating phenomenal reflections on the wall and giving the interior a luxurious character.
This is stylish and highly decorative lighting that combines solid materials with a jewellery-like modern glamour aesthetic, becoming a delightful accent on any wall.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)