This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK- lowest price in the last 30 days
| The length of the sink | 560 mm |
|---|---|
| The width of the sink | 480 mm |
| The depth of the sink chamber | 210 mm |
| Faucet hole: | Yes |
| Material: | Stainless steel |
| Colour: | Brush Copper |
| Complete with a sink: | gasket, siphon with strainer, fastening hooks, plug |
| Drain hole diameter: | 90 mm |
| Cork variant: | universal, with sieve |
| Siphon type: | Kitchen, with the possibility of connecting a dishwasher |
| Warranty: | 120 months - steel construction leakproofness, 24 months - other parts |
| Manufacturer: | Rea |
Introduce the perfect combination of modern design and maximum functionality to your kitchen with the Toby double-bowl sink in an impressive Brushed Copper finish. It is a reliable solution that will significantly facilitate your daily duties. Made of the highest quality Aisi 304 stainless steel with a thickness of 2 mm, it provides exceptional resistance and makes it an extremely durable product, ready to meet the demands of any intensively used kitchen, while the warm, original shade adds a unique character to the interior.
Choose the Toby Brushed Copper kitchen sink and enjoy incredible comfort and impeccable aesthetics in your workspace. Solid materials, original design, and a thoughtful, double-bowl construction guarantee reliability and hygiene for many years.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)