This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK- lowest price in the last 30 days
| The length of the sink | 830 mm |
|---|---|
| The width of the sink | 550 mm |
| The depth of the sink chamber | 225 mm |
| Faucet hole: | Yes |
| Material: | Stainless steel |
| Colour: | Black |
| Complete with a sink: | gasket, siphon with strainer, fastening hooks, plug |
| Drain hole diameter: | 90 mm |
| Cork variant: | universal, with sieve |
| Siphon type: | Kitchen, with the possibility of connecting a dishwasher |
| Warranty: | 120 months - steel construction leakproofness, 24 months - other parts |
| Manufacturer: | Rea |
The Joel double-bowl sink in a Black finish is a combination of modern design and practicality. Made of durable Aisi 304 stainless steel with a thickness of 2 mm, it is characterised by high strength and a large workspace that will significantly facilitate daily kitchen tasks. The deep, Black shade is an elegant and modern furnishing detail.
Choose the Joel Black kitchen sink if you are looking for solid workmanship, a thoughtful design, and extraordinary capacity that will work in any home.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)