This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Colour: | Brush Gold |
|---|---|
| Material: | Brass, ABS |
| Faucet type: | Thermostatic |
| Installation method: | Exposed |
| Height adjustment: | Yes |
| Min. height | 890 mm |
| Max. height | 1240 mm |
| Bath Spout: | No |
| Pressure adjustment: | Yes |
| Anti-Calc System: | Yes |
| Technology: | PVD |
| Connection spacing | 150 mm |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer: | Rea |
Appreciate elegance and modernity in your bathroom thanks to the Avanti surface-mounted shower set with thermostat in a Brushed Gold finish. It is a perfect combination of style and functionality that will delight every user. Made of the best materials, the REA shower set will not only emphasize the design of your bathroom but also ensure reliability and durability for years.
The Avanti surface-mounted shower set with thermostat Brushed Gold is a choice for people who value comfort and modern design. Perfect in every detail, solutions from REA will be a luxurious decoration of your interior. Thanks to the solid construction and high-quality components, you can be sure that it will serve for many years, providing convenience every day.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)