This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Colour: | Brush Gold |
|---|---|
| Material: | Brass, ABS |
| Faucet type: | Thermostatic |
| Installation method: | Exposed |
| Height adjustment: | Yes |
| Min. height | 800 mm |
| Max. height | 1400 mm |
| Bath Spout: | No |
| Pressure adjustment: | Yes |
| Anti-Calc System: | Yes |
| Technology: | PVD |
| Connection spacing | 150 mm |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer: | Rea |
Bring a touch of luxury and modern geometry into your bathing area with the Rea Atrium shower set in a brushed gold finish. It is the perfect combination of refined style and uncompromising functionality that will transform the interior of any bathroom. The set is distinguished by the expressive, square design of the rain shower head, hand shower and mixer, making it an excellent choice for glamour, modern and loft-style arrangements, where gold serves as an elegant, warming accent.
The Rea Atrium set is not only a sanitary fixture, but above all jewellery for your bathroom. Thanks to the use of a PVD coating, the satin, brushed gold structure looks exceptionally noble and is easy to maintain, without leaving visible marks from water drops. By choosing this model, you opt for luxury and functionality that delights household members every day.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)