This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Colour: | Brush Copper |
|---|---|
| Material: | Stainless steel, Brass, ABS |
| Faucet type: | Single lever |
| Installation method: | Exposed |
| Height adjustment: | Yes |
| Min. height | 945 mm |
| Max. height | 1340 mm |
| Bath Spout: | Yes, swivel |
| Pressure adjustment: | Yes |
| Anti-Calc System: | Yes |
| Technology: | PVD |
| Connection spacing | 150 mm |
| Warranty: | 24 months |
| Manufacturer: | Rea |
The Rea Arcos shower set in Brushed Copper finish is a proposal for lovers of warm, metallic colors and original design. This unique shade introduces a cozy atmosphere in a luxurious edition to the bathroom, perfectly blending with concrete, stone, or natural wood. The Arcos set combines a solid metal base with lightweight shower elements, creating a perfectly balanced and functional system.
Rea Arcos Brushed Copper PVD is a set that proves advanced technology can go hand in hand with luxury style. Ideal for both modern cabins and bathtubs with screens, it defines the character of the entire interior anew.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)