This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE082-CP GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Length | 800 mm |
| Width (mm) | 300 mm |
| Height | 325 mm |
| Cable length | 1200 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold, transparent |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, warm |
| Color temperature: | 3000K, 6000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Power: | 60W |
| additional features: | height adjustment , light color change |
| Manufacturer: | Toolight |
An exclusive crystal pendant lamp is a stylish chandelier that fits perfectly into modern, glamour, and modern classic arrangements. The multi-layered, round cascade of crystals in a Gold finish gives the interior prestige and a jewellery-like glow, making the fixture perfect for an elegant living room, a representative dining room, bedroom, or hallway, serving as its central point.
The lamp structure is made of metal and numerous crystals, which ensures a spectacular visual effect. Shiny Gold rings provide a perfect frame for the crystal elements that beautifully refract and diffuse the light. The integrated LED source emits a glow that creates a magical atmosphere and unique reflections in the room, emphasizing its jewellery-like character. The lamp is suspended on adjustable cables, allowing you to adjust its height to the interior.
The chandelier offers two lighting modes, which can be easily changed by clicking the wall switch again. This allows you to choose between a cozy, warm colour of 3000K, ideal for evening relaxation, and a bright, cool colour of 6000K, which perfectly enlivens the space and adds expressiveness. Thanks to this, you can easily adjust the lighting to your current needs and mood.
This is luxurious and decorative lighting that combines classic elegance and modern technology, constituting an expressive, shiny element in any interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)