This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | G158-CP |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Width (mm) | 620 mm |
| Height | 135 mm |
| Cable length | 900 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 5000 lm + |
| Lamp colour: | gold, transparent |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | neutral |
| Color temperature: | 4000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Power: | 140W |
| additional features: | height adjustment |
| Manufacturer: | Toolight |
Modern LED hanging ceiling lamp in the form of decorative rings is effective lighting that catches the eye and gives the interior a luxurious character. The Glossy Gold finish combined with elements imitating crystal creates an elegant composition, perfect for the living room, dining room, or over a table.
The lamp’s construction is based on a metal ceiling canopy with built-in LED backlight, while the other elements are made of durable plastic. This structure beautifully diffuses light, creating a subtle glow effect and emphasizing the modern design of the lamp.
The model is additionally equipped with three LED light points stylized as light bulbs, which feature joints allowing the adjustment of the lighting angle. In addition, the lamp offers adjustable suspension height, which allows it to be perfectly matched to the space and arrangement.
The integrated LED lighting emits a natural, white light color, ensuring comfortable lighting for everyday use. It is a designer LED hanging lamp that combines modern form, functionality, and a decorative lighting effect.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)