This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE075-W Brush Gold |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 200 mm |
| Width (mm) | 138 mm |
| Height | 35 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold brush, transparent |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, warm |
| Color temperature: | 3000K, 6000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, children's room, salon, bedroom, universal |
| Power: | 60W |
| additional features: | light color change |
| Manufacturer: | Toolight |
An elegant LED wall lamp is the quintessence of luxury in a compact form. The semicircular structure in a Brushed Gold finish, decorated with impressive crystals, gives the space a refined character. The fixture is perfect as a jewellery-like light accent in a living room, bedroom, stylish hallway, or over a dressing table.
The construction is based on a solid metal frame, which provides an ideal base for massive, precisely cut crystals. Their large form and unique internal structure beautifully refract the light, creating spectacular reflections on the wall. Thanks to this, despite the subtle dimensions of the lamp itself, the wall lamp catches the eye and delights with its aesthetics even during the day.
The wall lamp offers two lighting modes, which can be easily changed using a standard wall switch. The integrated LED light source emits a cozy, warm colour of 3000K, perfect for evening relaxation, or a bright, cool colour of 6000K, which enlivens the space and emphasizes the modern brilliance of the crystals.
This is stylish and highly decorative lighting that combines durable materials with a modern glamour aesthetic. An ideal choice for people looking for a functional and extremely expressive detail for their interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)