This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | LHJ123-W |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 60 mm |
| Width (mm) | 200 mm |
| Height | 200 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 0 - 500 lm |
| Lamp colour: | black |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | warm |
| Color temperature: | 3000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 8W |
| additional features: | tilt angle adjustment |
| Manufacturer: | Toolight |
Are you looking for a modern wall lamp that will be not only a source of light but also a stylish decorative element? The LED Wall Lamp LHJ123-W Black is a minimalist proposal with a geometric form that fits perfectly into modern, loft, and industrial interiors. The contrasting square elements and a subtle line of light create a striking composition that attracts attention both when lit and during the day.
The LHJ123-W is perfect as mood lighting by the bed, mirrors, in the hallway, or a modern bathroom. It is a proposal for people who value minimalist design, subtle light, and timeless aesthetics in a modern edition.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)