This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | LHJ122-W |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Width (mm) | 225 mm |
| Height | 225 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 0 - 500 lm |
| Lamp colour: | black |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | warm |
| Color temperature: | 3000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 11W |
| Manufacturer: | Toolight |
The LED Wall Lamp LHJ122-W Black is a modern choice for interiors decorated in loft, industrial, and minimalist styles. Its geometric form and matte black finish make the fixture look great in bedrooms, hallways, as well as modern bathrooms or living rooms. Delicate backlighting emphasizes the lamp’s shape and creates a pleasant decorative effect on the wall.
The LHJ122-W model works well as both additional decorative lighting and a practical light source by the bed, in the corridor, or near the mirror zone. Thanks to its modern form, the wall lamp is not only a functional element of equipment but also a stylish detail emphasizing the character of the interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)