This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | LHJ119-CP |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Length | 120 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Height | 630 mm |
| Cable length | 1350 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 1001 - 1500 lm |
| Lamp colour: | white, gold brush |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | warm |
| Color temperature: | 3000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | F |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | dining room, corridor/staircase, kitchen, children's room, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 18W |
| additional features: | height adjustment |
| Manufacturer: | Toolight |
The LHJ119-CP LED pendant light is lighting that needs no extras – 12 milky spheres arranged in an elegant arch create a decorative effect in themselves. It will work perfectly over a dining table, in a living room, or in a bathroom with a higher ceiling.
If you are looking for a lamp that combines function with design and requires no additional styling – LHJ119-CP is exactly what you need.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)