This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE074-1CP 50cm |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Width (mm) | 500 mm |
| Height | 190 mm |
| Cable length | 1050 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold, transparent |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, warm |
| Color temperature: | 3000K, 6000K |
| Light source included: | product_profile.value_ |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 60W |
| additional features: | height adjustment , light color change |
| Manufacturer: | Toolight |
An elegant LED pendant lamp is the quintessence of luxury in an impressive form. A round, hoop structure in a Brushed Gold finish, decorated with impressive crystals, gives the space a refined and modern character. This fixture is perfect as a central lighting element and a jewellery-like accent over a dining table, in a living room, or a representative hall.
The construction is based on a solid metal frame, which provides an ideal, subtle base for the crystals. Their unique internal structure beautifully refracts the light, creating spectacular reflections in the room. Thanks to this, the lamp catches the eye and delights with its aesthetics even when turned off.
The lamp offers two lighting modes, which can be easily changed using a standard wall switch. The integrated LED light source emits a cozy, warm colour of 3000K, perfect for evening relaxation, or a bright, cool colour of 6000K, which enlivens the space and emphasizes the modern brilliance of the crystals. Adjusting the cable length allows you to adapt the height of the lamp to the interior.
This is stylish and highly decorative lighting that combines durable materials with a modern glamour aesthetic. An ideal choice for people looking for a functional and extremely expressive element for their interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)