This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Faucet type: | bathtub |
|---|---|
| Installation method: | Floor-mounted |
| Colour: | Brush Copper |
| Type of spout: | Fixed |
| Material: | Stainless steel, Brass |
| Spout range | 210 mm |
| Height | 1150 mm |
| Technology: | PVD |
| Connection diameter: | 15,5 mm |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer: | Rea |
Appreciate elegance and modernity in your bathroom with the REA Venti floor-standing bathtub faucet featuring a brushed satin structure. It is the perfect combination of luxurious design and functionality that will impress every user. Made of high-quality brass, the floor-standing faucet will not only highlight the decor of the bathing salon but will also ensure reliability for years. An additional decorative advantage of the faucet is the ornamental ribbing, which breaks up the simple form and introduces an elegant, striking detail.
The REA Venti floor-standing bathtub faucet is a choice for those who value comfort and modern design. Perfect in every detail, made with attention to quality and aesthetics, it will be a decoration of your bathroom. Thanks to its solid construction and high-class materials, you can be sure that it will serve for many years, providing comfort and reliability every day.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)