This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Faucet type: | bathtub |
|---|---|
| Installation method: | Floor-mounted |
| Colour: | Black |
| Type of spout: | Fixed |
| Material: | Stainless steel, Brass |
| Spout range | 210 mm |
| Height | 995 mm |
| Technology: | Electroplating |
| Connection diameter: | 19 mm |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer: | Rea |
Appreciate elegance and modernity in your bathroom with the REA Clif floor-mounted bathtub faucet in matte black. Matte black looks elegant and very contemporary – it perfectly highlights a light background (white, beige, stone, marble), but it also works equally well in more atmospheric designs with dark ceramics, microcement or wood. Made of high-quality brass, the floor-mounted faucet will not only enhance the décor of the bathing salon, but will also ensure reliability for years.
The REA Clif floor-mounted bathtub faucet in matte black combines the comfort of everyday bathing with practical solutions: the spout makes filling the bathtub easier, while the set with a shower handset provides greater freedom when rinsing the bathtub or quickly rinsing hair. It is a proposal for those who want the bathing area to look coherent and stylish, while ensuring comfort and reliability every day.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)