This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE101-CP GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Length | 800 mm |
| Width (mm) | 290 mm |
| Height | 205 mm |
| Cable length | 455 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | nor applicable |
| Lamp colour: | gold |
| Number of light points: | 8 |
| Thread used: | E14 |
| Light colour: | depending on the bulb |
| Light source included: | No |
| Energy class: | A |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | 40W |
| Power: | 8x40W |
| Manufacturer: | Toolight |
An exclusive pendant lamp is a harmonious combination of modern design and the classic radiance of crystals. The oval structure with a Gold frame and cascading glass elements creates an extremely impressive whole, which will become a central decoration for a living room, dining room, or bedroom.
The lamp is equipped with 8 light points with an E14 thread, which ensures strong and even lighting even for large spaces. The glass details beautifully refract the light, giving the interior a luxurious character. The whole fixture is suspended on chains hidden in elegant, Gold covers, which guarantee stability and a coherent aesthetic.
The possibility of using any bulbs with an E14 thread allows for complete freedom in choosing the light colour and power, adjusting them to your own preferences. This is stylish and functional lighting that combines solid materials with a jewellery-like modern glamour aesthetic, giving the interior a unique atmosphere.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)