This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | G053-CP |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Width (mm) | 620 mm |
| Height | 175 mm |
| Cable length | 800 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | nor applicable |
| Lamp colour: | gold |
| Number of light points: | 6 |
| Thread used: | E14 |
| Light colour: | depending on the bulb |
| Light source included: | No |
| Energy class: | A |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | 40W |
| Power: | 40W |
| additional features: | height adjustment |
| Manufacturer: | Toolight |
An exclusive pendant lamp is a perfect combination of modern design and luxurious glow. The structure, based on a Gold metal frame and crystals, creates an extremely impressive composition. The well-thought-out arrangement of crystals beautifully refracts the light, giving the interior a prestigious character.
Thanks to the use of 6 light points with an E14 thread, the fixture provides optimal, even lighting for the space. The possibility of installing any bulbs with an E14 thread allows for the free selection of the preferred light colour and power.
The pendant lamp is equipped with metal cables that guarantee the stability of the structure and allow for convenient height adjustment. This model will perfectly transform the decor of an elegant living room, dining room, bedroom, as well as hotel or restaurant spaces.
This is stylish and functional lighting that combines solid materials with a timeless modern glamour aesthetic, becoming an expressive, jewellery-like focal point of any contemporary interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)