This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE084-CP 60cm GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Width (mm) | 615 mm |
| Height | 890 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | nor applicable |
| Lamp colour: | gold |
| Number of light points: | 9 |
| Thread used: | E14 |
| Light colour: | depending on the bulb |
| Light source included: | No |
| Energy class: | A |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | 40W |
| Power: | 9x40W |
| Manufacturer: | Toolight |
An exclusive pendant lamp is a unique combination of bold design and classic brilliance. The original structure with a Gold frame and shell-shaped glass elements creates an extremely impressive composition that will become a distinctive decoration for a living room, bedroom, or stylish dining room.
The fixture, with a diameter of 60 cm, delights with its wealth of details. The upper part of the crown is decorated with transparent and smoky glass shells, while the bottom of the lamp forms a cascade of oblong crystals. The well-thought-out arrangement of the glass beautifully refracts the rays, introducing a luxurious character and intriguing reflections into the interior.
The lamp is equipped with 9 light points, which ensures excellent and even illumination of the space. The use of an elegant Gold chain perfectly complements the jewellery-like aesthetic of the fixture.
This is stylish and highly decorative lighting with an unconventional modern glamour aesthetic, giving any interior a unique, prestigious atmosphere.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)