This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Installation method: | Countertop |
|---|---|
| Material: | Sanitary ceramics |
| Colour: | Stone effect |
| Finish: | Matt |
| Length | 480 mm |
| Width | 345 mm |
| Height | 135 mm |
| Depth | 105 mm |
| Shape: | Oval |
| Faucet hole: | No |
| Overflow opening: | No |
| Manufacturer: | Rea |
Discover a unique combination of raw natural elegance and modern form with the Rea Amelia Travertine Classic countertop washbasin. Its unique pattern, faithfully reproducing classic travertine, introduces a warm, organic atmosphere to the bathroom, making the washbasin area a true design masterpiece. Made of the highest quality sanitary ceramics, the washbasin combines the luxurious look of stone with the durability and ease of maintenance of modern materials.
The Rea Amelia Travertine Classic countertop washbasin is an ideal proposal for those seeking durable and visually spectacular solutions. Solid construction and attention to precise stone texture reproduction make daily rituals exceptionally framed. By choosing this model, you invest in timeless style and functionality that will bring peace and a harmonious natural atmosphere to your interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)