This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE095-C 50cm GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Length | 490 mm |
| Width (mm) | 490 mm |
| Height | 120 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, neutral, warm |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, children's room, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 30W |
| additional features: | light color change |
| Manufacturer: | Toolight |
An exclusive crystal ceiling lamp is a stylish light fixture that perfectly fits into modern, glamour, and modern classic arrangements. The round form finished in Gold gives the interior prestige and a jewellery-like glow, making the fixture ideal for an elegant living room, a representative dining room, bedroom, or hallway.
The lamp structure is made of metal and numerous crystals, which ensures a spectacular visual effect and the highest aesthetics. Shiny Gold rings provide a perfect frame for the crystal elements that beautifully refract and diffuse the light. The integrated LED source emits a glow creating a magical atmosphere and unique reflections in the room.
The ceiling lamp offers two lighting modes, which can be easily changed by clicking the wall switch again. This allows you to choose between a cozy, warm colour of 3000K, ideal for evening relaxation, and a bright, cool colour of 6000K, which perfectly enlivens the space and adds expressiveness. Thanks to this, you can easily adjust the lighting to your current needs and mood.
This is luxurious and highly decorative ceiling lighting that combines solid materials, classic elegance, and modern technology, constituting an expressive, shiny element in any exclusive interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)