This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE060-C BRUSH GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Length | 805 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Height | 105 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 3501 - 4000 lm |
| Lamp colour: | gold brush |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, neutral, warm |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | F |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, children's room, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 50W |
| additional features: | light color change |
| Manufacturer: | Toolight |
A modern LED ceiling lamp is a stylish light fixture that perfectly fits into modern, minimalist, and elegant arrangements. The form based on intersecting rectangles gives the interior geometric harmony and a designer character, making the fixture ideal for the living room, bedroom, dining room, or hallway.
The lamp structure is made of metal and plastic in an elegant Gold finish, which ensures a stylish look and durability in everyday use. Rectangular, luminous frames create a spatial composition that looks impressive both when turned on and when the lamp serves as an intriguing decorative element of the ceiling. The integrated LED source evenly diffuses the light, emphasizing the modern form of the fixture and creating a pleasant visual effect.
The ceiling lamp offers two lighting modes, which can be easily changed by clicking the wall switch again. In the first mode, both rectangles emit a neutral light colour of 4000K, ideal for everyday use and free functioning in the room. In the second mode, one frame glows with a warm colour of 3000K, and the other with a cool colour of 6000K, creating a unique, highly decorative, and modern lighting effect.
It is functional and aesthetic ceiling lighting that combines solid materials, a raw geometric form, and an interesting mode of operation, perfectly complementing contemporary, bold interiors.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)