This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE071-CP 60cm GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Ceiling - hanging |
| Width (mm) | 600 mm |
| Height | 180 mm |
| Cable length | 1000 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | glass, metal |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | Cold, warm |
| Light source included: | product_profile.value_ |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Maximum bulb wattage: | - |
| Power: | 36W |
| additional features: | height adjustment |
| Manufacturer: | Toolight |
The elegant LED pendant lamp is striking lighting for glamour, art deco, and modern classic interiors. The circular form with glass shades featuring a floral structure will work perfectly as the main light source over a dining table, in a living room, or a spacious hall.
The structure is based on a metal rim in a Gold finish and glass. The ribbed surface of the discs effectively diffuses light, and the jewellery-like details in their centre make the fixture a distinctive decoration even during the day.
The lamp offers two lighting modes, which you can easily change using a standard wall switch. The integrated LED module emits a warm 3000K colour or a cool 6000K colour. An additional advantage is the cables, allowing for convenient height adjustment.
This is a stylish and functional solution that combines durable materials with unique design, becoming the focal point of any elegant interior.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)