This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | SWE055-W BLACK |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 600 mm |
| Width (mm) | 98 mm |
| Height | 43 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 1501 - 2000 lm |
| Lamp colour: | black |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | neutral |
| Color temperature: | 4000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | F |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, salon, bedroom, universal |
| Power: | 18W |
| Manufacturer: | Toolight |
Appreciate elegance and modernity in your interior thanks to the LED wall lamp in a Black finish. It is a unique solution that combines modern aesthetics with high lighting functionality. Thanks to precise workmanship and a slim structure, the wall lamp will not only decorate the wall but also provide excellent conditions for daily care or subtle space exposition.
The LED wall lamp in a Black finish is an ideal choice for people looking for harmony between expressive design and practicality. The simple, geometric form combined with deep black makes every interior take on a unique atmosphere and modern class. By choosing this lighting, you invest in a product that emphasizes the fashionable character of your home’s finish.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)