This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | APP1900-1W |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 600 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | aluminium, plastic |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold brush |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | neutral |
| Color temperature: | 4000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, children's room, salon, bedroom, universal |
| Power: | 13W |
| additional features: | tilt angle adjustment |
| Manufacturer: | Toolight |
Modern LED wall lamp is an elegant wall lighting option, ideal for the bathroom, above a mirror, or as decorative lighting in the living room. Its minimalist form combined with a brushed gold finish gives the lamp a stylish and timeless character.
The structure is made of aluminium in a brushed gold colour, ensuring durability and an aesthetic finish. The lighting element is a transparent plastic cover that subtly diffuses the light and highlights the modern look of the lamp.
The wall lamp is equipped with an adjustable arm that allows precise adjustment of the light angle, which works especially well for illuminating a mirror or a picture. The integrated LED lighting emits a neutral light colour, ensuring user comfort and natural colour rendering.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)