This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Model: | APP1889-1W 40 cm GOLD |
|---|---|
| Lamp type: | Sconce |
| Length | 400 mm |
| Width (mm) | 85 mm |
| Height | 60 mm |
| Power: | Mains ~ 220V - ~ 240V |
| Manufacturing material: | metal, plastic |
| Light output: | 501 - 1000 lm |
| Lamp colour: | gold |
| Number of light points: | integrated LED source |
| Thread used: | Integrated LED source |
| Light colour: | neutral |
| Color temperature: | 4000K |
| Light source included: | Yes |
| Energy class: | G |
| Tightness class: | IP20 |
| Room: | office, dining room, corridor/staircase, kitchen, children's room, salon, bedroom, universal |
| Power: | 13W |
| Manufacturer: | Toolight |
A minimalist LED wall sconce with a long, slim shape is a stylish solution for a bathroom, hallway, or bedroom. It looks great above a mirror, by a vanity, and also above a painting or poster—gently illuminating the wall and highlighting décor while creating a pleasant atmosphere indoors.
The opal diffuser spreads the light evenly, making the illumination comfortable and visually appealing. Thanks to its simple construction, the fixture fits easily into modern and elegant interiors, adding lightness and a neat, designer finish.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)