This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies according to current browser settings. Click here to learn more about Cookie Policy .
OK| Faucet type: | bathtub |
|---|---|
| Installation method: | Wall-mounted |
| Colour: | Brush Gold |
| Type of spout: | Fixed |
| Material: | Brass, ABS |
| Spout range | 125 mm |
| Height | 100 mm |
| Technology: | PVD |
| Connection diameter: | 1/2 inch |
| Connection spacing | 150 mm |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer: | Rea |
Introduce harmony and contemporary style to your bathroom with the Rea Foss bath mixer. It is an excellent solution for those who expect reliability combined with elegant design. Made from premium materials, this tap is a durable and refined element that perfectly complements any bathing area.
The Rea Foss bath mixer combines practical advantages with timeless aesthetics. Thanks to meticulous finishing and durable components, the product will retain its functionality and immaculate appearance for a long time. Choose Rea quality and enjoy everyday bathing comfort in a beautiful setting.
The best term for a Tutumi store is “open”. Open to new opportunities, a wide and varied range, but above all open to the needs and suggestions of our customers. The knowledge and experience we have gained and we are constantly gaining while building our brand allows us to guarantee * the highest level of service for your order *. We have already been trusted by over 500,000 people, which is influenced by factors such as the highest quality of products, trouble-free contact with the customer and a very wide range of products. The Tutumi brand also includes brands such as Bluegarden, Flexifit and Kigu. As a result, our range is comprehensive and reaches a wide range of customers.
Stay up to date with our offer, sales and special offers!
We ship orders no later than the next working day after their payment (or selecting the cash on delivery payment option). All shipments are insured and carefully and safely packed.
Shipments up to 30 kg are sent by DPD courier, shipments over 30 kg are sent by the Rohlig-Suus shipping company. Shower enclosures, shower doors and other products that require special care are shipped on pallets, in a vertical position, on a specially built frame.
Mail: tutumi@tutumi.pl
Hotline: +442080896540
(from Monday to Friday: 7:00 a.m. – 8:00 p.m.)